Ankieta: Gdyby ta manga ukazała się w Polsce kupowałbyś/kupowałabyś ją?
Ankieta jest zamknięta.
Tak! Biorę w ciemno!
25.00%
3 25.00%
Na pewno kupię
0%
0 0%
Może się skuszę
16.67%
2 16.67%
Raczej nie kupię
50.00%
6 50.00%
Kijem tego nie tknę!
8.33%
1 8.33%
Razem 12 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

[Mohiro Kitoh] Bokurano
#1
Tytuł: Bokurano / Ours / Nasz
Gatunek: Dramat, Okruchy życia, Horror, Science-fiction
Autor: Mohiro Kitoh
Wydawnictwo: Shōgakukan
Wydawana w latach: 2003-2009
Liczba tomów: 11 (zakończona)

[Obrazek: e58176ad5bef8b00gen.jpg]

Bokurano to jedna z najlepszych mang jakie kiedykolwiek stworzono, choć w Polsce jest dosyć mało znana. Historia w Bokurano zaczyna się bardzo niewinnie, jednak szybko zamienia się w pełną zwrotów akcji opowieść o... człowieku, o nas wszystkich.

Wszystko zaczyna się, gdy pewnego dnia piętnaścioro dzieci wybiera się nad morze, by urządzić zabawę w związku z kończącymi się wakacjami. Podczas zwiedzania plaży odkrywają jaskinię, gdzie spotykają człowieka, który twierdzi, że pracuje nad nową grą komputerową. W tejże grze gracz wciela się w pilota wielkiego robota ratującego ziemię przed wrogami. Zaproponował on dzieciom uczestnictwo w testach jego gry. W pierwszej chwili żadne z nich nie wiedziało, jak poważną decyzję podjęli, przyjmując propozycję. Ich decyzja będzie miała wpływ nie tylko na życie dzieci i ich rodzin, lecz także na los całego świata.

Pozory jednak bardzo mylą, ponieważ nie jest to zwykła opowieść o walce z potworami w gigantycznym robocie. To opowieść o dorastaniu, o radzeniu sobie z problemami, a także przede wszystkim o umieraniu. Nie ma tu nadludzkich bohaterów, a wręcz przeciwnie. Postacie są do bólu realistyczne. Każdy z nich ma własną historię, własne problemy i motywacje. Niektórzy będą walczyć z obowiązku, inni z zemsty, a jeszcze inni będą próbowali naprawić swoje błędy.

Ciężko opisać, jak bardzo unikalna jest ta historia, jak bardzo unika utartych schematów. Bokurano to dekonstrukcja gatunku, ale robi to o niebo lepiej niż Neon Genesis Evangelion. Nie ma tutaj niesamowicie brutalnych scen, to, co tu przeraża najbardziej, to nieuchronność losu i próba godnego pogodzenia się z nim. W mandze pojawia się trochę nagości w kilku momentach, ale jest tego naprawdę niewiele i raczej nie powinno nikogo urazić.

Bokurano zdecydowanie powinno zostać w końcu (!) wydane w Polsce, ponieważ jest to naprawdę jedna z najbardziej niesamowitych historii jakie kiedykolwiek opowiedziano. Pozornie prosta, kryje w sobie niesamowicie dużo głębi.

Jako ciekawostkę dodam fakt, że poza mangą jest jeszcze novelka zatytułowana "Bokurano: Alternative", o której wydanie też można by się pokusić. Istnieje również anime Bokurano, które polecam obejrzeć (różni się ono od mangowego pierwowzoru, lecz jest równie świetne).
#2
Bardzo bym się cieszyła z wydania Bokurano. Ja na ten tytuł zwróciłam uwagę dzięki Naru Taru i uważam tą mangę za naprawdę ciekawą i nietypową.
Popieram wydanie: Ai no Kusabi, Adekan, After the Rain, In these Words, God Child, Hakoniwa no Soleil, Hone ga Kusaru Made, Hua Hua You Long, Kaine, Kasane, Mahou Shoujo Ikusei Keikaku, Neon Sign Amber, Sora wo Kakeru Yodaka, Tourou no Ori, Yokosu Inu, Sakura Gari, Yarichin Bitch Club, Yuugure Light
#3
Zbyt mroczna i ponura seria dla mnie.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości