Matura
Jako, że już praktycznie koniec matur, mogę powrócić do życia internetowego i dlatego postanowiłam założyć ten temat. Wiem, że są tu osoby w różnym wieku, ale ciekawi mnie, czy ktoś jeszcze pisał w tym roku maturę? I jak Wam poszło, jeśli pisaliście? Uśmiech Pomyślałam, że można o tym porozmawiać. Dla mnie to nadal aktualna sprawa, bo nie wszystko jeszcze napisałam, a do wyników daleko Zdezorientowany

Dodam jeszcze filmik krążący w sieci, w którym autor odpowiada na pytania tekstu.
http://www.youtube.com/watch?feature=pla...ZoPq4yET0Q#!

Zrobiła się na ten temat wielka sensacja, ale moim zdaniem to przesada.
[Obrazek: 95q8eb.jpg]
© la-skandalosa.devianart.com
Ja pisałam. I jeszcze biologia w piątek, a potem ustne w przyszłym tygodniu. A jak poszło... Cóż. Duży uśmiech Obowiązkowe zdać zdałam, niepotrzebny mi na studia rozszerzony angielski chyba poszedł mi dobrze, a to, co mi się liczy (matma R, chemia R i ta przyszła biologia)... czarno widzę moją przyszłość xD
Ogólnie chyba stresuję się bardziej niż się spodziewałam.
Ja również zdałam podstawowe bez problemu jak sądzę (Duży uśmiech), angielski rozszerzony też pisałam i spoko mi poszedł... Boję się tylko wypracowania, bo użyłam trzy razy słowa, które nie występuje w takim znaczeniu w jakim je użyłam. Reszta pięknie, chociaż WOS pisałam i poszedł mi tak sobie. W tym roku trudniejszy. Podziwiam natomiast ten wybór: chemia, matma... Co do matmy rozszerzonej to patrzyłam na arkusz i nie wydawał się taki trudny, więc pewnie sobie poradziłaś, skoro już się porwałaś : ) Ja też się niestety stresuję, ale na tą chwilę zostały mi już tylko ustne. Jutro zdaję polski, właśnie uczę się prezentacji Smutny Boję się tylko pytań komisji.
Haha, też użyłam na angielskim słowa, które nie występuje w takim znaczeniu w jakim go użyłam xd Mnie też się niby arkusz z matmy nie wydawał trudny, ale... jak robiłam sobie próbne w domu też wydawały się nie najgorsze a potem ponad połowa była źle. Duży uśmiech Koleżanka też pisała wos i mówiła, że był taki trochę "szalony", w tym mniej pozytywnym sensie... Będę jutro trzymać kciuki, co byś ze stresu nie zapomniała co powiedzieć. ^^ A jaki masz temat?
Dwie epoki - dwie drogi do odzyskania wolności. Na podstawie wybranych utworów literackich porównaj walkę o wolną ojczyznę romantyków i pozytywistów.
I boję się, że mnie będą o historię pytać.

Podzielę się jeszcze: http://kwejk.pl/obrazek/1785862/prezenta...ralna.html Smutny

A który temat pisałaś z angielskiego? Ja rozprawkę, wydawała się prosta... A moje pechowe słowo to heat-ups, nie wiem skąd ja je wzięłam, ale tak mi się kojarzyło... Na szczęście nauczycielka powiedziała mi, że nawet jeśli mam to słowo trzy razy, to policzą jako jeden błąd.
O matko, matury... Ciekawe, czy ktoś jeszcze i w liście i wyparcowaniu pisał o japońskim Go, zdajac sie na to, że pan oceniający arkusz nie potraktuje tego słowa jako odmiany "going" zapisanego błędnie z dużej litery, heh... ^^"
[Obrazek: 90417571_800_s.jpg?add=1364407965]
@Ushiwakamaru - wbrew pozorom egzaminatorzy nie są tacy głupi, skoro napisałaś, że to gra, to tak to zrozumie. Z resztą w jakim zdaniu ty byś to użyć musiała, żeby miał pomylić rzeczownik z czasownikiem... A jak wątpliwość trzeba było napisać Gomoku, bo tak się ta gra nazywa, albo gdzieś tam funkcjonująca angielska nazwa - 5 in a row.
(14-05-2013, 07:53 PM)Unfabulous napisał(a): @Ushiwakamaru - wbrew pozorom egzaminatorzy nie są tacy głupi, skoro napisałaś, że to gra, to tak to zrozumie. Z resztą w jakim zdaniu ty byś to użyć musiała, żeby miał pomylić rzeczownik z czasownikiem... A jak wątpliwość trzeba było napisać Gomoku, bo tak się ta gra nazywa, albo gdzieś tam funkcjonująca angielska nazwa - 5 in a row.

Własnie napisałam o tym w kontekście gry, ale postresowac sie trzeba, zeby była większa radoca z wygranej. Język

I pisałam już i Go, i o Atarigo i Trumego, więc wolałam potem już nie mieszac jeszcze z Gomoku. I bardziej mnie stresuje chyba to, że taki oceniający może się wkurzyć na jakieś Honinby, kifu, Go-Tsumego-Atarigo i tak dalej. ^^"

I już z wymadrzania się: o ile kojarze, Gomoku [znaczące dosłownie "5 moku", czyli punktów] to własnie jeden z wariantów gry, tak jak Atarigo i Tsumego. W sumie każdy wariant to jakieś uproszczenie gry, a o naukowcy w tej dziedzinie jakos mi to nie grało, heh...
<Nie ma jak wkurzyć sie na mangake za zepsucie mangi i zacząc pisać własną wersje, dopiero po fakcie dowiadujac jakie to Go jest masakrycznie poplątane...>
Hahaha, ten kwejk... TO MOJA PRZYSZŁOŚĆ.
Ten temat... brzmi trochę strasznie. Ale na pocieszenie powiem, że moja polonistka mówiła, że jak mówisz pewnie, to nie pytają o dziwne rzeczy tylko np "czemu taki temat" i takie tam. Tylko chyba to zależy od osoby i od szkoły... a moja szkoła jest dziwna.
Też pisałam rozprawkę, bo umiem ją napisać (i jest stosunkowo prosta jeśli idzie o budowę), a np na opowiadanie 250 słów to dla mnie za mało. Tak bardzo za mało.
(14-05-2013, 09:40 PM)Ushiwakamaru napisał(a):
(14-05-2013, 07:53 PM)Unfabulous napisał(a): @Ushiwakamaru - wbrew pozorom egzaminatorzy nie są tacy głupi, skoro napisałaś, że to gra, to tak to zrozumie. Z resztą w jakim zdaniu ty byś to użyć musiała, żeby miał pomylić rzeczownik z czasownikiem... A jak wątpliwość trzeba było napisać Gomoku, bo tak się ta gra nazywa, albo gdzieś tam funkcjonująca angielska nazwa - 5 in a row.

Własnie napisałam o tym w kontekście gry, ale postresowac sie trzeba, zeby była większa radoca z wygranej. Język

I pisałam już i Go, i o Atarigo i Trumego, więc wolałam potem już nie mieszac jeszcze z Gomoku. I bardziej mnie stresuje chyba to, że taki oceniający może się wkurzyć na jakieś Honinby, kifu, Go-Tsumego-Atarigo i tak dalej. ^^"

I już z wymadrzania się: o ile kojarze, Gomoku [znaczące dosłownie "5 moku", czyli punktów] to własnie jeden z wariantów gry, tak jak Atarigo i Tsumego. W sumie każdy wariant to jakieś uproszczenie gry, a o naukowcy w tej dziedzinie jakos mi to nie grało, heh...
<Nie ma jak wkurzyć sie na mangake za zepsucie mangi i zacząc pisać własną wersje, dopiero po fakcie dowiadujac jakie to Go jest masakrycznie poplątane...>

Ja osobiście spotkałam się jedynie z gomoku i to jako synonimem go, w grę się nie zagłębiam, strategiczne są dla mnie zbyt trudne. No ale skoro masz się o to martwić to po co w ogóle wymieniałaś taką rzecz, mogłaś napisać, że dostaną książkę, jak ja Duży uśmiech Moim zdaniem jednak w takiej pracy ocenianej schematycznie tak właśnie trzeba pisać, żeby zostać dobrze ocenionym. Za oryginalność punkty nie są przewidziane na maturze.

(14-05-2013, 10:02 PM)Anel napisał(a): Hahaha, ten kwejk... TO MOJA PRZYSZŁOŚĆ.
Ten temat... brzmi trochę strasznie. Ale na pocieszenie powiem, że moja polonistka mówiła, że jak mówisz pewnie, to nie pytają o dziwne rzeczy tylko np "czemu taki temat" i takie tam. Tylko chyba to zależy od osoby i od szkoły... a moja szkoła jest dziwna.
Też pisałam rozprawkę, bo umiem ją napisać (i jest stosunkowo prosta jeśli idzie o budowę), a np na opowiadanie 250 słów to dla mnie za mało. Tak bardzo za mało.

250 słów to za mało nawet na rozprawkę... Musiałam ciągle liczyć a i tak wyszło mi trzy więcej. Moim zdaniem ten limit jest bez sensu... Rozumiem dolna granica słów, ale górna? Nie wystarczyłoby po prostu tak, żeby się zmieścić na kartce? xD

I osobiście wolałabym pytanie "czemu taki temat?" niż np. "jak dokładnie polska odzyskała w końcu tą niepodległość?" Smutny
Unfabulous, weź powiedz mojemu mózgowi, który od tygodnia myśli tylko o tym jak autorka zabiła cudowną mangę. Oczko

Co do Go: głównie posiłuję se artykułami w internecie, z "Hikaru no go" też mi coś w głowie zostało. I powonownie: tak zabito świetną mangę, że nerwowo nie wyrabiam i mam wewnętrzny przymus pisania własnej wersji, więc o Go czytam tak czy tak. Za to jak ciekawe potem wracać do mangi i mieć to "o, a ja już wiem czymu użył tu Komoku i że ten ruch to joseki a nie fuseki!". xD

I tak a marginesie: jest sposób na napisanie tego opowiadania w limicie 250 słów, którego użyłam. Piszesz, ze: z KIMŚ robiłaś COŚ, GDZIEŚ, KIEDYŚ, z JAKIEGOŚ POWODU i może pare słów jaki był EFEKT lub co sie CZUŁO... i jakoś te 250 słów samo wychodzi. xD

Zawsze można też napisać sam plan fabularny, któr zawiera właśnie tylko wypis kto z kim gdzie kiedy jak na co i po co. xD
(15-05-2013, 03:08 AM)Ushiwakamaru napisał(a): Unfabulous, weź powiedz mojemu mózgowi, który od tygodnia myśli tylko o tym jak autorka zabiła cudowną mangę. Oczko

Co do Go: głównie posiłuję se artykułami w internecie, z "Hikaru no go" też mi coś w głowie zostało. I powonownie: tak zabito świetną mangę, że nerwowo nie wyrabiam i mam wewnętrzny przymus pisania własnej wersji, więc o Go czytam tak czy tak. Za to jak ciekawe potem wracać do mangi i mieć to "o, a ja już wiem czymu użył tu Komoku i że ten ruch to joseki a nie fuseki!". xD

I tak a marginesie: jest sposób na napisanie tego opowiadania w limicie 250 słów, którego użyłam. Piszesz, ze: z KIMŚ robiłaś COŚ, GDZIEŚ, KIEDYŚ, z JAKIEGOŚ POWODU i może pare słów jaki był EFEKT lub co sie CZUŁO... i jakoś te 250 słów samo wychodzi. xD

Zawsze można też napisać sam plan fabularny, któr zawiera właśnie tylko wypis kto z kim gdzie kiedy jak na co i po co. xD

To już lepiej napisać rozprawkę, niż takie skromne, ukrócone opowiadanie Smutny Chociaż u mnie wielu ludzi pisało opowiadanie, że poznajdywali klucze i inne pierdoły... Ja osobiście poszłam drogą łatwiejszą.

A jeśli chodzi o polski, dziś już zdawałam, 70%. Bez szału, ale tragedii też nie ma - była to moja dolna dopuszczalna granica. Pytania nie były takie trudne i dotyczyły tylko pracy, komisja dość fajna, ale ze stresu języka w gębie zapomniałam i mówiłam tak potocznie, że aż smutno mi to wspominać. Poza tym nie odpowiedziałam na jedno pytanie, a na inne udało mi się odpowiedzieć tylko dzięki pytaniom pomocniczym egzaminatora. Najważniejsze jednak, że to już za mną, a właściwie nikt na to nie patrzy.
(15-05-2013, 08:53 PM)Unfabulous napisał(a): To już lepiej napisać rozprawkę, niż takie skromne, ukrócone opowiadanie Smutny Chociaż u mnie wielu ludzi pisało opowiadanie, że poznajdywali klucze i inne pierdoły... Ja osobiście poszłam drogą łatwiejszą.

Wies, znapisanie miniaturki to też jakaś-tam zdolność pisarska i to sobie wmawiam. ^^" Temat rozprawki był według mnie nie do opisania tak krótko, a opowiadania akurat taki do fajnej, dziecięcej miniaturki.
Wznawiając temat, zostało już 6 dni, mniej niż tydzień do wyników... Jak się czujecie? Ja bardzo się cieszę, że to już tak niedługo wyniki, ale jednocześnie się boję strasznie : ) Jestem jednak ciekawa, jak poszło moim znajomym i w ogóle... Te emocje!
Staram się o tym nie myśleć xD

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości