konkurs opowiadań Kotori
Mam pytanie odnośnie Opowiadań Kotori.
Będziecie dalej prowadzić ten konkurs czy zakończy się na obecnych 2 tomach?
Jeśli tak to ile planujecie wydań (chyba że konkurs będzie dopóki doputy będą chętni)
Pytam bo chciałam wysłać do was opo. ale nie wiem czy to będzie funkcjonować dalej. Może trochę głupie pytanie ale chce mieć pewność... Nieśmiały
[Obrazek: tumblr_mis81r3bUR1rmpz1jo1_500.jpg]
Oczywiście, że będą kolejne części Opowiadań Kotori.
Teksty będzie można przysyłać od momentu, kiedy zostanie ogłoszony kolejny konkurs.
A właśnie czy te opowiadania mogą być typem doujinshi?
Opowiadania mają być autorskie i utrzymane w klimacie boy's love.
Wszelkie fanfiki nie są przyjmowane.
(02-04-2013, 07:49 PM)Lau napisał(a): Opowiadania mają być autorskie i utrzymane w klimacie boy's love.
Wszelkie fanfiki nie są przyjmowane.

A co z fafikiem stricte wizualny, w ramach "AU" lub tekstem jedynie w uniwersum, bez używania znany bohaterów jako czegoś więcej niż tła?
[Obrazek: 90417571_800_s.jpg?add=1364407965]
Wyobraźnia jest od tego, żeby wymyślić własne uniwersum.
Na tę chwilę nie ma planów, żeby wydawać teksty osadzone w światach znanych z anime, filmów czy komiksów.
Czyli mogę wysłać opo. w każdej chwili stosując się do regulaminu z 2 edycji, gdyż jest niezmienny?
Jeśli dobrze rozumiem Oczko
[Obrazek: tumblr_mis81r3bUR1rmpz1jo1_500.jpg]
Chyba jednak źle rozumiesz Uśmiech Będzie ogłoszony konkurs na nowy tomik - i wtedy będzie można wysyłać opowiadania.
(03-04-2013, 07:24 AM)Lau napisał(a): Wyobraźnia jest od tego, żeby wymyślić własne uniwersum.
Na tę chwilę nie ma planów, żeby wydawać teksty osadzone w światach znanych z anime, filmów czy komiksów.

Ok, rozumiem. A macie kiedykolwiek plan zrobić np. nabór do tomiku z fanfiction? W sensie np. promowania początkujących pisarzy w ćwiczeniu warsztatu jako takiego, nim określą jakiś własny typ świata/uniwersum albo jakąś antologię pod konkretnym szyldem, np. fantasy/smoki/wędrówka?

I nieśmiało powtórzę pytanko co z "wizualnie fanfikowymi" bohaterami światami AU?
(04-04-2013, 07:10 AM)Ushiwakamaru napisał(a): Ok, rozumiem. A macie kiedykolwiek plan zrobić np. nabór do tomiku z fanfiction? W sensie np. promowania początkujących pisarzy w ćwiczeniu warsztatu jako takiego, nim określą jakiś własny typ świata/uniwersum albo jakąś antologię pod konkretnym szyldem, np. fantasy/smoki/wędrówka?

Jeśli chodzi o fanfiction, jest to produkt kierowany tak naprawdę do wąskiej grupy odbiorców. Tytułów, które są brane na tapetę przez twórców fików, jest mnóstwo, ale zbiór złożony z opowiadań, gdzie jedno traktuje o Potterze, drugie o Final Fantasy, piąte o Junjou Romantica, a dziesiąte o Władcy Pierścieni byłby raczej wydaniem nietrafionym. Nie wszyscy znają lub nie wszyscy lubią wykorzystywane do ficków tematy. A dla jednego czy dwóch opowiadań rzadko kto zdecyduje się na zakup książki.
Książka z opowiadaniami boy's love wydawana jest dla ludzi interesujących się tą tematyką i mimo osadzenia tych historii w świecie wymyślonym przez autorów, właśnie to, że autorzy mają własny pomysł na świat przedstawiony, czyni te opowiadania uniwersalnymi.
Fanfiction kieruje się innymi zasadami, które - przez wykorzystanie konkretnego uniwersum - tę uniwersalność omijają szerokim łukiem.

Być może w przyszłości przy którejś z kolejnych edycji konkursu wybierzemy temat przewodni. W tej chwili takich założeń nie ma.

(04-04-2013, 07:10 AM)Ushiwakamaru napisał(a): I nieśmiało powtórzę pytanko co z "wizualnie fanfikowymi" bohaterami światami AU?

Z korzystaniem z uniwersum fanfikowego jest tak jak z ciastem. Można w ogóle się nie wysilić i kupić w sklepie gotowca, którego wrzuca się do miski, dodaje jajka, olej, wodę, miksuje i wsadza do piekarnika na 40 minut. A można pójść inną drogą, dobrać konkretne składniki, połączyć je w całość, wkładając w to sporo pracy, i po upieczeniu cieszyć się własnoręcznie stworzonym smakołykiem.

Innymi słowy, zaadaptowanie całego świata - wymyślonego przez kogoś innego - jest pójściem na łatwiznę, które osobie mającej nadzieję na wygranie konkursu zwyczajnie nie przystoi.
Wybranie z istniejącego już uniwersum elementów, na których tworzy się własną fabułę, jest dopuszczalne i dzieje się przecież na co dzień. Wystarczy sięgnąć po pierwszą lepszą książkę fantasy. Ale autorzy dzięki elementom zaczerpniętym z innych wymyślonych światów tworzą swój. Może on być bardziej lub mniej podobny do innych, ale nikt z czytelników nie powie, że autor żywcem zerżnął uniwersum od innego pisarza.
(04-04-2013, 07:10 AM)Lau napisał(a): Wybranie z istniejącego już uniwersum elementów, na których tworzy się własną fabułę, jest dopuszczalne i dzieje się przecież na co dzień. Wystarczy sięgnąć po pierwszą lepszą książkę fantasy. Ale autorzy dzięki elementom zaczerpniętym z innych wymyślonych światów tworzą swój. Może on być bardziej lub mniej podobny do innych, ale nikt z czytelników nie powie, że autor żywcem zerżnął uniwersum od innego pisarza.

Będę pewnie upierdliwa, ale faktycznie, wyraziłam się niejasno: chodzi mi o opowiadania w AU, czyli postaci o wyglądzie i imionach z mangi/książki/filmu, ale w zupełnie innym, własnym uniwersum, np. postacie z Junjou Romantica przeniesione do świata smoków, więc elementem zaczerpniętym jest tylko wygląd/imiona?

I co do fanfiction: nieśmiało zaproponuję pomysł wydania np. zbioru fanfików tylko w formie pdf, za dostęp do której płaci się te parę złoty dla osoby odpowiedzialnej za korektę/zebranie wszystkiego w jeden dokument? Mówię generalnie o planach na kiedyś-tam, kiedy wydawnictwo już będzie miało swoje na koncie i przeżyje jakiś ryzykowniejszy pomysł?
Z tego co mi wiadomo, do fanfika nie ma się pełni praw autorskich - trzeba uzyskać prawa od wydawcy/autora oryginału, który może ale oczywiście nie musi wyrazić zgodę i raczej nie za darmo Język
A portali poświęconych fanfiction, gdzie można uzyskać opinie i wskazówki warsztatowe jest całkiem sporo.
Sporo jest też stron ze zbiorami fanfików o dowolnej tematyce, więc zakładanie płatnego pdfa (z ceną za korektę+za prawa autorskie) jest wg mnie całkowicie bez sensu Oczko
|  deviantART  |  tumblr  |  facebook  |  
(04-04-2013, 10:25 AM)Ushiwakamaru napisał(a): Będę pewnie upierdliwa, ale faktycznie, wyraziłam się niejasno: chodzi mi o opowiadania w AU, czyli postaci o wyglądzie i imionach z mangi/książki/filmu, ale w zupełnie innym, własnym uniwersum, np. postacie z Junjou Romantica przeniesione do świata smoków, więc elementem zaczerpniętym jest tylko wygląd/imiona?

Podaj mi choć jeden argument za tym, żeby posiłkować się choćby imionami czy wyglądem bohaterów, skoro i tak wrzuca się ich do innego uniwersum, bo tego nie do końca rozumiem. Nie lepiej stworzyć nowe imię dla takiego bohatera i poprowadzić go jako swojego?
Przecież na upartego do połowy oryginalnych bohaterów stworzonych przez autorów można dopasować - z wyglądu lub charakteru - postacie z anime/komiksów/gier/książek. Nie bardzo rozumiem tego parcia na to, by to był właśnie TEN bohater, ale umieszczony w innym świecie, postawiony przed innymi zadaniami, wykonujący inne czynności.

(04-04-2013, 10:25 AM)Ushiwakamaru napisał(a): I co do fanfiction: nieśmiało zaproponuję pomysł wydania np. zbioru fanfików tylko w formie pdf, za dostęp do której płaci się te parę złoty dla osoby odpowiedzialnej za korektę/zebranie wszystkiego w jeden dokument? Mówię generalnie o planach na kiedyś-tam, kiedy wydawnictwo już będzie miało swoje na koncie i przeżyje jakiś ryzykowniejszy pomysł?

Jak napisała wcześniej Iosellin, fanfiki to osobny rodzaj twórczości, uważany za naruszający prawa autorskie. Poza tym ilość stron internetowych i blogów, które zajmują się tą właśnie tematyką, jest na tyle duża, że młodzi autorzy specjalizujący się w fanfikach śmiało mogą uderzyć w tamtym kierunku, by uzyskać wsparcie lub poradę.

Być może kiedyś nadejdzie taki dzień, że wydawnictwo zainteresuje się twórczością fanfiction. Ale na pewno nie nastąpi to w najbliższej przyszłości.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości